Jeste li znali da za otprilike 40% ukupne potrošnje energije u Europskoj uniji, pa tako i u Republici Hrvatskoj, su odgovorne zgrade? Iz tog razloga donesene su mjere koje imaju za cilj smanjenje potrošnje energije u zgradarstvu i potaknuti korištenje energije iz obnovljivih izvora kako bi se smanjila energetska ovisnost Europske unije, spriječio globalni rast temperature i smanjila emisija stakleničkih plinova. Smanjenje potrošnje energije i povećanje korištenja energije iz obnovljivih izvora također imaju važnu ulogu u promicanju sigurnosti opskrbe energijom i tehnološkog razvoja. Sve nove zgrade za koje se zahtjev za izdavanje građevinske dozvole podnosi nakon 31.12.2019. godine moraju ispunjavati zahtjeve za nZEB – zgrade gotovo nulte energije.
Zgrade prema vrsti dijelimo na:
- obiteljska kuća
- višestambena zgrada
- uredska zgrada
- zgrada za obrazovanje
- zgrada trgovine (na veliko i malo)
- hotel i restoran
- bolnica
- sportska dvorana
- ostale nestambene zgrade
U ovome članku govoriti ćemo ponajprije o obiteljskim kućama sa standardom gotovo nulte energije.
Kuća gotovo nulte energije - jest kuća koja ima vrlo visoka energetska svojstva. Ta gotovo nulta odnosno veoma niska količina energije trebala bi se u vrlo značajnoj mjeri pokrivati energijom iz obnovljivih izvora, uključujući energiju iz obnovljivih izvora koja se proizvodi u kući ili u njezinoj blizini.
Godišnja potrebna energija za grijanje i godišnja primarna energija ne smiju preći postavljene maksimalne dopuštene vrijednosti, a minimalno 30% energije mora biti podmireno energijom iz obnovljivih izvora. Osim toga, one pružaju visok stambeni komfor s ugodnom klimom tijekom cijele godine bez standardnih sustava grijanja i hlađenja, uz vrlo niske troškove na račun energenata.
Kako do nZEB kuće?
Kuću je poželjno projektirati na način da njezine energetske potrebe budu što niže. Ne postoje univerzalna rješenja za postizanje nZEB standarda. Svaku kuću treba detaljno sagledati i pokušati odrediti optimalan energetski koncept. Kvalitetno optimiran energetski koncept uključuje dobro izbalansirane, ali ne i predimenzionirane debljine toplinske izolacije, kao i termotehničke sustave, uz obveznu primjenu obnovljivih izvora energije.
Karakteristike nZEB kuća:
ARHITEKTONSKO OBLIKOVANJE I TOPLINSKA ZAŠTITA
- Kvaliteta ovojnice kuća - odnosi se na debljinu toplinske izolacije, kao i na vrstu ostakljenja i okvira prozora, te brtvljenje.
- Kompaktnost kuće - kuće kompaktne dispozicije u odnosu na kuće razvedene dispozicije imaju manju površinu ovojnice u odnosu na volumen grijanog prostora, a samim time i manju površinu kroz koju se gubi toplina. Osim kompaktnosti kuće, na faktor oblika utječe i njena veličina.
- Orijentacija otvora – pridonosi iskorištavanju pasivnih solarnih dobitaka. Kod zgrada s prosječnim veličinama otvora orijentacija ima manju ulogu u energetskoj učinkovitosti, dok kod zgrada s velikim staklenim plohama ima veću.
- Zaštita od sunca – neophodna je kako bi se u prostoru spriječilo pregrijavanje ili potrebna energija za hlađenje održala unutar dopuštenih granica, može se izvesti napravama za zaštitu od sunčevog zračenja ili ugradnjom ostakljenja s niskim faktorom propuštanja sunčevog zračenja. Pri odabiru, ipak treba voditi računa i o solarnim dobicima tijekom zime.
PROVJETRAVANJE
- Prirodna ventilacija – podrazumijeva izmjenu zraka u prostoru bez korištenja ventilatora (otvaranjem prozora, tj. infiltracijom kroz rešetke, ventilacijske otvore ili rešetke).
- Prisilna (mehanička) ventilacija - podrazumijeva izmjenu zraka u prostoru pomoću ventilatora.
TEHNIČKI SUSTAVI
- Tehnički sustavi u kući jesu sustavi namijenjeni za grijanje, hlađenje, pripremu potrošne tople vode, ventilaciju, klimatizaciju, rasvjetu i sustav automatizacije, dok pod termotehničkim sustavima podrazumijevamo samo sustave za grijanje, hlađenje, pripremu potrošne tople vode, ventilaciju i klimatizaciju.
ENERGENTI
- Neobnovljivi izvori energije – zvani još i fosilna goriva, jesu izvori energije koji se ne mogu ponovno obnoviti, poput ugljena, nafte, prirodnog plina.
- Obnovljivi izvori energije – jesu izvori energije koji se dobivaju iz prirodnih procesa što se stalno obnavljaju. U kućama najčešće koristimo energije sunca, vode, zemlje i biomasu.
Za rad tehničkih sustava potrebni su nam energenti – energija koja ih pokreće i time osigurava njihov rad.
Dokazivanje nZEB Standarda:
- Ispunjavanje zahtjeva za nZEB dokazujemo glavnim projektom i iskaznicom energetskih svojstava zgrade. Iskaznica energetskih svojstava zgrade jest dokument kojim dokazujemo ispunjavanje zahtjeva za gotovo nula energetsku zgradu. Iskaznica je zaseban dokument koji se obvezno prilaže uz glavni projekt racionalne uporabe energije i toplinske zaštite.
- Za zgrade gotovo nulte energije obvezno je ispitivanje zahtjeva zrakopropusnosti koje se provodi prema propisanoj normi prije tehničkog pregleda zgrade.
- Energetski certifikat nove zgrade izdaje se na temelju podataka iz glavnog projekta u odnosu na racionalnu uporabu energije i toplinsku zaštitu zgrade, pisane izjave izvođača o izvedenim radovima i uvjetima održavanja zgrade, vizualnog pregleda zgrade i završnog izvješća nadzornog inženjera o izvedbi, ako je postojala obveza njegove izrade. Zadovoljava li energetsko svojstvo zgrade zahtjeve za zgrade gotovo nulte energije propisane važećim Tehničkim propisom, na prvu stranicu energetskog certifikata upisuje se oznaka nZEB. Energetski certifikat izrađuje se elektronički i ispisuje isključivo putem Informacijskog sustava energetskih certifikata (IEC).
Kako bismo postigli navedene ciljeve u projektiranju zgrada gotovo nulte energije, a da pritom ne ograničavamo slobodu oblikovanja zgrade te da zadržimo investiciju u razumnim granicama, potrebna je koordinacija svih struka čija projektna rješenja utječu na realizaciju zgrade, a uz našu suradnju sa inženjerima elektrotehnike, strojarstva i arhitekture, to i postižemo.
Koordinirani integralni pristup potreban je od idejnog rješenja i energetskog koncepta do rješenja izvedbenih detalja i kontrole izvedbe, a stalan dio naše tvrtke je ovlašteni inženjer građevinarstva, koji brine i o usklađivanju projektne dokumentacije i poštivanju svih propisa i zakonske regulative.
Kvalitetno optimiran energetski koncept omogućava nisku potrošnju energije i korištenje energije iz obnovljivih izvora uz što nižu cijenu investicije te rezultira troškovno optimalnim rješenjem koje zadovoljava nZEB standard.
Za više informacija slobodno nas kontaktirajte, tvrtka ING-VICTUS d.o.o. nudi Vam brzu i kompletnu uslugu. Veselimo se budućoj suradnji.
Autor teksta:
Za „ING-VICTUS d.o.o. za projektiranje i nekretnine“
Matija Šimić-Jelić, mag.ing.aedif.
Ovlašteni inženjer građevinarstva / ovlašteni agent za nekretnine